۱ فروردین ۱۴۰۲
معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران:

GTPP اسلام آباد غرب در سال 1403 به بهره برداری می رسد

GTPP اسلام آباد غرب در سال 1403 به بهره برداری می رسد
معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران خبر داد: پروژه GTPP اسلام آباد غرب به عنوان اولین پروژه توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از خصوصی سازی، در سال 1403به بهره برداری می رسد.
به گزارش نیپنا؛ معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان بازدید دوره ای از روند عملیات اجرایی پروژه GTPP اسلام آباد غرب که صبح امروز (شنبه 22 خرداد) انجام شد، گفت: پروژه GTPP اسلام آباد، نخستین پروژه ملی در صنعت پتروشیمی است که زنجیره آن از مسیر گاز طبیعی به پروپیلن و پلی پروپیلن توسعه پیدا می کند.
 
بهزاد محمدی با بیان اینکه، پروژه اسلام آباد غرب، اولین پروژه ای است که پس از خصوصی سازی ها، توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در دست توسعه است، افزود: عملیات اجرایی این پروژه در سه فاز تعریف شده است و از این لحاظ یک مگا پروژه محسوب می شود. در ابتدا از مسیر گاز طبیعی به متانول می رسیم و از این مسیر به سمت پروپیلن که قلب دانش فنی پروژه است و نهایتا به سمت تولید پلی پروپیلن حرکت خواهیم کرد.
 
وی حجم سرمایه گذاری این طرح را 545 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: دانش فنی این پروژه طی سالیان متمادی و با تلاش پژوهشگران ایرانی در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه داده شده است و پیش بینی می شود، این پروژه با شتابی که در فرایند عملیاتی اجرایی دارد، در سال 1403 به مرحله بهره برداری و تولید برسد. 
 
تغییر چهره صنعت پتروشیمی در بخش توسعه زنجیره ارزش و ایجاد تنوع در سبد محصولات 
 
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران خاطر نشان کرد: یکی از عواملی که باعث شده است صنعت پتروشیمی کشور در مسیر توسعه طرح های تولید پروپیلن موفق نباشد، عدم دستیابی به دانش فنی تولید این محصول راهبردی است. در حال حاضر ظرفیت تولید پروپیلن کشور در حدود یک میلیون تن در سال است، ولی نیاز ما نزدیک به 4 میلیون تن در سال است.
 
بهزاد محمدی با تاکید بر اهمیت توسعه زنجیره پروپیلن در کشور، افزود: از برنامه های راهبری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تغییر چهره این صنعت در بخش توسعه زنجیره ارزش و ایجاد تنوع در سبد محصولات تولیدی تا سال 1404 است.
 
وی اظهار کرد: در حال حاضر مجوز ساخت برخی از پروژه های GTPP  یا GTP  که نه تنها پروپیلن بلکه مشتقات پروپیلن را تولید خواهند کرد، صادر شده است که امیدواریم با انجام پروژه های تولید پروپیلن از مسیر گاز و همینطور پروژه های PDH از مسیر پروپان، تولید 4 میلیون تنی پروپیلن و توسعه زنجیره ارزش از این مسیر تا سال 1404 محقق شود.
 
همچنین، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، در ادامه سفر خود به اسلام آباد غرب، در جلسه بررسی روند اجرایی این طرح با حضور عوامل اجرایی و پیمانکاران، با تاکید بر حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی از این طرح ملی خطاب به مدیران اجرایی و پیمانکاران گفت: مدل اجرای این پروژه متفاوت است و باید در مسیر اجرای این طرح ملی، فضای تعامل و همکاری نهادینه شود.
۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۲۶
تعداد بازدید : ۷۵۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید