۱ فروردین ۱۴۰۲
رکورد بی نظیر و درخشان در کارنامه 58 ساله صنعت پتروشیمی

امروز سه طرح پتروشیمی افتتاح می شود/ بهره برداری از 17 طرح با ظرفیت 25 میلیون تن و تحقق رشد 38 درصدی

افتتاح-سه-طرح-پتروشیمی
معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام خبر افتتاح سه طرح پتروشیمی با فرمان رئیس جمهوری، گفت: افتتاح 17 طرح با ظرفیت 25 میلیون تن در یک سال، رکورد بی نظیر در کارنامه 58 ساله صنعت پتروشیمی است.
به گزارش نیپنا؛ بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با بیان این که توسعه هوشمندانه صنعت پتروشیمی با جدیت در شرکت ملی صنایع پتروشیمی دنبال و پیگیری می شود، گفت: یکی از افتخارات صنعت پتروشیمی برنامه ریزی دقیق نقشه توسعه و اجرا براساس برنامه ریزی است .
 
وی افزود: در ابتدای سال 99 بهره برداری از 17 طرح پتروشیمی برنامه ریزی و اعلام شد که تا به امروز 14 طرح به طور رسمی با فرمان ریاست جمهوری به بهره برداری رسید و برنامه افتتاح 3 طرح باقی مانده که به دلیل شیوع ویروس کرونا با تاخیر همراه شد، امروز انجام می شود.
 
بهزاد محمدی با تاکید براینکه با بهره برداری از این سه طرح، شرکت ملی صنایع پتروشیمی به تعهد افتتاح  17 طرح پتروشیمی در یک سال عمل کرده است، خاطر نشان کرد: طرح متانول سبلان با ظرفیت یک میلیون و 650 هزار تن در سال، طرح اوره و آمونیاک مسجد سلیمان با یک میلیون و 700 هزار تن در سال و طرح اکسیر حلال عسلویه با ظرفیت 50 هزار تن در سال تولید پنتان و هگزان که برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی اجرا شده است، این هفته به طور رسمی افتتاح می شوند.
 
معاون وزیر نفت تاکید کرد: افتتاح 17 طرح پتروشیمی با ظرفیت 25 میلیون تن در یک سال، رکورد بی نظیر و درخشان در کارنامه 58 ساله صنعت پتروشیمی است.
 
وی با بیان این که از سال 1342 تا سال 1398 ظرفیت نصب شده صنعت 65 میلیون تن بود که امروز به 90 میلیون تن افزایش پیدا کرده است، گفت: 25 میلیون تن افزایش ظرفیت در یک سال و رشد 38درصدی حاکی از ثبت رکورد بی نظیر در این صنعت است.
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه NPC  ، معمار توسعه صنعت است،گفت: افزون بر برنامه های توسعه ای باید به این نکته اشاره کرد که پتروشیمی امروز در حوزه ارز آوری، تامین  و عرضه ارز از طریق سامانه نیما پیشتاز است.
 
وی ادامه داد: تا سال 1404 ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی حداقل به 130 میلیون تن خواهد رسید و با توجه به طرح های جهش سوم، طرح های پیشران و نیز طرح های خوراک ترکیبی سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران متنوع می شود و تنوع در سبد محصولات طی سال های آتی منجر به کاهش واردات محصولات راهبردی پایین دستی خواهد شد.
 
 محمدی، با بیان اینکه با متنوع شدن سبد محصولات چهره صنعت پتروشیمی نیز تغییر خواهد کرد، افزود: طرح های پیشران صنعت در 6 زنجیره و با 33 طرح تعریف شده در راستای تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین دستی تعریف شده اند.
۷ خرداد ۱۴۰۰ ۱۴:۰۱
nipna |
تعداد بازدید : ۶۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید